En sağlıklı meyve suyu; Zeytinyağ

En sağlıklı meyve suyu; Zeytinyağ

Kahvaltımızda meyvesi, salatalarımızda, yemeklerimizde meyve suyu ile mutfağımızın vazgeçilmez bir parçasıdır zeytin. Genelde sebze algısı yaratılsa da zeytin bir meyvedir ve  bizce en değerli meyvedir. Dolayısıyla zeytinyağı da, zeytin meyvesi sıkılarak, kimyasal işlem görmeden, doğal yollarla elde edilen bir yağ ve aynı zamanda zeytinin çekirdeğiyle birlikte sıkılmasıyla elde edildiği için, diğer sıvı yağların aksine; bir “meyve suyu” dur. Ve hatta meyvesinden yağ elde edilen tek bitki zeytin ağacıdır. Bu nedenle taze sıkılmış portakal suyu gibi, çiğ, saf ve kıymetlidir.

Bu meyve suyunun içindeki polifenol ismi verilen pek çok organik madde, adeta bir sağlık iksiri görevi görmektedir. Özellikle ısıtılmadan, hava ile teması en aza indirilerek ve erken hasat (zeytin henüz yeşil ve toprağa düşmeden) üretilmiş zeytinyağlarında bulunan yüksek orandaki polifenollerin faydaları saymakla bitmez.

· Antibakteriyel ve antiviraldir.

· Kötü huylu kolesterolü düşürücüdür.

· Kanseri önleyicidir. İsveç’te dört yılda 61.471 kadın ile yapılan araştırmaya göre günde bir çorba kaşığı zeytinyağı göğüs kanseri riskini yüzde elli azaltmakta buna karşın margarin, ayçiçek, mısırözü yağları riski %69 oranında arttırmaktadır.

· Kanserle savaşta kullanılan maddeleri içerir. Zeytin, zeytinyağına acımsı tat veren oleokantal ve squalene maddelerinin en çok bulunduğu besin maddesidir. Günde 100 cl alan bir kişinin squalene ihtiyacı karşılanmış olur.

· Yara iyileştirici ve doku besleyicidir.

· Sindirim sistemi düzenleyicidir. 

Zeytinyağı için sayılabilecek daha bir sürü fayda vardır. Fakat bütün bu faydalı özelliklerin korunabilmesi için zeytinyağının sıcaklık, su ve oksijenle teması en aza indirilmelidir. Bunun içinde zeytin henüz ham iken toplanan ve bekletilmeden soğuk sıkım işlemi ile elde edilen yağlar en değerli, lezzetli ve aynı zamanda faydalı yağlardır.

Doğal Çalıbahçe zeytinyağını incelemek için mağazamıza gözatın!

200₺ üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

X