Zeytinyağının Sağlığa Faydaları

Zeytinyağının Sağlığa Faydaları

Zeytinyağının Bazı Yararlarını Listeledik:

1: Cildi besler

Birçok güzellik uzmanı ve sağlık uzmanı, Zeytinyağının cilt için yararlı olduğunu ve aynı şekilde cilt malignitesiyle -kötü huylu tümor- savaştığını belirtiyor. Ilık suya doğal zeytinyağı eklerseniz, cildiniz için faydalı olan ve cildinizi canlandıracak nemi sunacaktır. Aynı zamanda yaz aylarında güneş yağı olarak da saf zeytinyağı kullanılabilir.

2: Saç yıpranmalarını giderir

Zeytinyağı, zarar görmüş ve kuru saçlar için güzel bir onarım ve besin kaynağıdır. Kuru saçlar için, ihtiyacı olan yağı sağlar ve besler. Bu şekilde bir saç bakım ürünü olarak zeytinyağı kullanılabilir.

3- Zeytinyağı kanserden uzaklaştırır

Zeytinyağında bulunan, alfalinolenik asitler (Omega 3) düzenli kullanıldığı takdirde bazı kanser türlerine karşı, korunma sağladığı biliniyor. Zeytinyağında bulunan E vitamini, birçok kanser türüne karşı vücudumuzu koruduğu araştırmalar ile belirlenmiştir. Zeytin ağacının yüzlerce yıllar süren yaşamı ve vücudumuzda bıraktığı iyileştirici etkileri birçok çalışmanın konusu olmaya devam etmektedir.

İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nden 8 bilim adamının 61.471 kadın üzerinde yaptıkları araştırma da Zeytinyağı kanser riskini yüzde 50’ye yakın azaltmaktadır

Zeytinyağının içinde bulunan Oleiprine adlı madde sayesinde kanserli hücreler yok edilerek kansere karşı hücreleri korur.

Zeytin ağacının dalları, yaprakları ve reçinesi olduğu kadar, yağıda yıllardır ilaçların bileşimlerinde yer alan doğal maddelerden birisidir, doğal bir ilaçtır.

4-Kalbi genç tutar

Zeytinyağından zengin bir diyet aslında kalbin yaşlanmasını yavaşlatabilir. Yaşlandıkça kalbin normal yaşlanma sürecinden geçtiği bilinen bir gerçektir. Arterler yaptıkları gibi işlev görmeyebilir ve bu da bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bununla birlikte, son zamanlarda yapılan bir araştırmada, İspanyol araştırmacılar zeytinyağı veya diğer tekli doymamış yağlardan zengin bir diyetin yaşlı bireylerin arteriyel fonksiyonlarını iyileştirebileceğini keşfettiler.

5-Hafızayı güçlendirir

Zeytinyağı, alzheimer hastalığı riskini azaltabilir. Kimyasal Nörobilim dergisinde son zamanlarda yayınlanan bir çok çalışma, oleoantranın extra virgin Zeytinyağı Alzheimer hastalığı ve yaşlanma ile gelen bilişsel gerileme riskini azaltma potansiyeline sahiptir.

Zeytinyağı polifenollerinin, yaşlanma sürecindeki oksidatif hasarı tersine çevirmeye yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlar oldukları bilinmektedir.

6-Tip2 Diyabet Riskini Azaltır

Geleneksel olarak, kalp hastalığı ve diyabet gibi çeşitli hastalıkları önlemek için düşük yağlı bir diyet önerilmiştir. Araştırmalar, yüksek yağ diyetlerinin kanser ve diyabet gibi bazı hastalıkların riskini artırabileceğini göstermiştir, ancak yağ miktarından ziyade sayılan yağ türü gibi görünmektedir. Artık zeytinyağında, fındıkta ve tohumda bulunanlar gibi tekli doymamış yağlar açısından zengin bir diyetin aslında bu kronik hastalıkların çoğundan koruduğunu biliyoruz.

Bilimsel dergide yayınlanan bir çalışma olan Diabetes Care, zeytinyağı açısından zengin bir Akdeniz tarzı diyetin, düşük yağlı bir diyete kıyasla yaklaşık% 50 oranında tip II diyabet riskini azalttığını gösterdi. Tip II diyabet, diyabetin en yaygın ve önlenebilir şeklidir.

Doğal Çalıbahçe zeytinyağını denemek için şimdi mağazamıza gözatın!

200₺ üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

X