Zeytinyağı Nasıl Saklanmalı?

Zeytinyağı Nasıl Saklanmalı?

Zeytinyağının saklanmasında dikkat edilmesi gereken temel etkenler Işık, oksijen, sıcaklık, hava ve zamandır. Zeytinyağını saklamanın en ideal yolu nem olmayan, oda sıcaklığında, ağzı sıkı bir şekilde kapalı olarak, teneke, seramik ya da renkli cam kutularda saklamaktır. 

Zeytinyağı hava ile temas ettiğinde oksitlenmeye başlar. Oksitlenen zeytinyağının tat, koku, renk ve aromasında olumsuz yönde farklılıklar meydana gelip, yapısında bozulma gerçekleşir. Bu durumda; Zeytinyağını koyduğumuz şişelerin kapaklarında herhangi bir hava geçirgenliği olmaması gerekmektedir. Şişelerin kapakları sıkıca kapanmalıdır.

Plastik ve beyaz cam şişeler zeytinyağının saklanması için uygun değildir çünkü Zeytinyağı içerisinde bulunan klorofil, şeffaf cam şişede güneş ışığına maruz kaldığında okside olarak istenmeyen lezzetler oluşturabiliyor.

Zeytinyağını doğrudan ışık görmeyen, oda ya da saklandığı ortam sıcaklığı 18-20 derece civarında olan yerlerde saklamalısınız. Ayrıca Zeytinyağı bulunduğu ortamın kokusunu hızlı bir şekilde çeker, bu sebeple yabancı kokunun olmadığı rutubetsiz alanlarda saklamalısınız.

Peki zeytinyağı buzdolabında saklanır mı?

Natürel bir zeytinyağı, 5 °C – 6°C sıcaklıkta katılaşır. Buzdolabında saklanan zeytinyağlarında donma gerçekleşir. Yapısı katılaşır, rengi dumanlı bir hal alır. Bu normal bir durumdur. Bu durumda, zeytinyağınızın yapısı bozulmuştur dememiz yanlış olur. Oda sıcaklığında bırakıldığında, tekrar eski akışkan halini alacak ve rengi berraklaşacaktır.

Ancak, buzdolabında şişenin kapağında buğulanma nedeniyle oluşan su damlacıkları, yağın üzerine damlayabilir ve yağın acılaşmasına sebep olabilir. Bu nedenle, buzdolabında saklanması önerilmez.

Doğal Çalıbahçe zeytinyağını denemek için hemen mağazaya gözatın!

200₺ üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

X